Partnerzy








Statystyki
  • 743Ten wpis:
  • 114876Odsłon razem:
  • 13Odsłon dzisiaj:
  • 68Odsłon wczoraj:
  • 230Odsłon w zeszłym tygodniu:
  • 649Odsłon miesięcznie:
  • 70391Gości razem:
  • 13Gości dzisiaj:
  • 0Goście obecnie online:
  • 2 maja 2017Licznone od 2 maja 2017:

Zbiory muzealne

Szanowni Państwo,

Oddajemy do Państwa dyspozycji Muzeum Książki Kucharskiej. Jest to prezentacja zbioru publikacji kulinarnych zarówno z terenu naszego obszaru jak i różnych zakątków Polski. Inicjatywa jest pierwszym krokiem w stronę stworzenia na naszym terenie Muzeum Książki Kucharskiej z bogatym zbiorem publikacji prezentujących smaki tradycyjne jak i również bardziej wyszukane i często nieznane. W swoich zbiorach posiadamy książki oryginalne i pisane z pasją, zawierające ciekawe historie i anegdoty związane z prezentowanym regionem i specyfiką kulinarną.

Nasze szczególne zainteresowanie kulinariami wynika przede wszystkim z mocno zakorzenionych tradycji kulinarnych oraz zasobów lokalnych, które znajdują się na naszym terenie. Mamy oczywiście na myśli przede wszystkim fakt powstania na naszym terenie pierwszej w dziejach Polski książki kucharskiej napisanej przez Stanisława Czernieckiego, sekretarza i kuchmistrza Lubomirskich na zamku w Wiśniczu. Swoją słynną książkę kucharską „Compendium ferculorum albo zebranie potraw”, Stanisław Czerniecki napisał w 1682 roku. Pierwszą pozycję w najstarszej książce kucharskiej zajmuje Rosół polski, a dokładnie szesnaście sposobów jego przygotowania, dlatego też aby jeszcze bardziej podkreślić wielkość tej potrawy, niewątpliwie znanej i przyrządzanej w całym kraju nasze Stowarzyszenie corocznie organizuje „Festiwal Rosołu” . Kolejnym krokiem w stronę kultywowania lokalnych tradycji kulinarnych było złożenie wniosku do Marszałka Województwa Małopolskiego o wpis potrawy „Rosół Polski” na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nasze bogate korzenie kulinarne mocno przejawiają się także w zamiłowaniu do gotowania mieszkańców naszego terenu. Niewątpliwie potwierdzeniem tego jest fakt istnienia na terenie Gminy Gdów największej w Polsce ilości czynnie działających Kół Gospodyń Wiejskich aż 28. Możemy pochwalić się również dużą ilością lokalnych producentów żywności tradycyjnej i ekologicznej.

Dziedzictwo kulinarne jest naszym dziedzictwem kulturowym, mocno wiążącym się z naszą historią i tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Inicjatywa stworzenia Muzeum Książki Kucharskiej ma na celu zarówno pomagać w kultywowaniu pięknych tradycji polskiego stołu, jak i pokazywać nowości i inspiracje kulinarne zmieniające się pod wpływem biegnącego czasu. Docelowo chcielibyśmy, aby było to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń kulinarnych, dające możliwość sięgnięcia po książki pisane z duszą w  myśl o osobach kochających dobry smak i aromat, miejscem gdzie można by przygotować własnoręcznie daną potrawę pod okiem doświadczonego kucharza. Głównym zadaniem muzeum będzie archiwizacja, katalogowanie oraz upowszechnianie przepisów i ciekawostek na temat potraw tradycyjnych, lokalnych, regionalnych oraz narodowych.

Jeżeli chcecie Państwo, aby książka prezentująca dziedzictwo kulinarne waszego obszaru była w naszym zbiorze serdecznie prosimy o wsparcie nas w tej inicjatywie i przesłanie publikacji kulinarnych ze swojego regionu na adres stowarzyszenia:

Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby”
Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego
Chrostowa 1B
32-742 Sobolów

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod nr tel :

14 685 44 44  12 385 87 71

lub na adres e-mail: biuro@dolinaraby.pl

Obejrzyj prezentacje wybranych pozycji

Wykaz posiadanych zbiorów Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej
im. Stanisława Czernieckiego w Chrostowej

Wykaz Książek Kucharskich

logo-large